Model 665
These wood counter doors offer the richness of natural wood to enhance the beauty of any application. Manufactured of high-quality wood – Red Oak (standard), Douglas Fir, White Oak, Birch or Exotic species — these counter doors are ideal for use in hotels, banks, churches, libraries, offices, restaurants and schools.
| Standard Max Width | 12′ (3658 mm) |
| Standard Max Height | 8′ (2438 mm) |
| Curtain | Red oak, Douglas Fir, White Oak, Birch |
| Slats | Wood slats, 1 3/4″ (16 mm) high by 1/2″ (13 mm) thick |
| Finish | Unfinished |
| Guides | Aluminum Guides |
| Bottom Bar | Wood to match slats |
| Mounting | Face of wall, between jambs |
| Lock | Thumb-turns |
| Operation | Manual push up |
| Warranty | OEM limited |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote