Model 594
The Thermacore® Sectional Door Model 594 offers excellent thermal efficiency for medium-duty applications. The Model 594 doors feature a raised-panel, wood-grain textured surface for a more decorative appearance. This product is an exceptionally popular choice for RV door applications.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20’2″ (6147 mm) |
| Standard Max Height | 16’1″ (4902 mm) |
| Panel thickness | 1 3/8″ (35 mm) |
| U-factor* | .15 |
| R-value** | 12.76 (K m2/W) |
| Air infiltration | at 25 mph (40 kmp/h) .15 cfm/ft2 (2.74 m3/hr/m2) |
| Thermal break | Hot melt |
| Exterior Steel | .012″ (.3 mm) galv. |
| Exterior Surface | Ribbed, textured |
| Standard Springs | 10,000 cycles |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door uses a calculated door section R-value for our insulated doors.
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote