Model 598
The Thermacore® Sectional Door Model 598 is a an exceptionally well-built door that provides a higher level of thermal protection than standard insulated doors. This premium insulated sectional door represents an economical choice for lighter-duty applications.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 16’2″ (4,928 mm) |
| Standard Max Height | 14’1″ (4,293 mm) |
| Panel thickness | 1″ (25.4 mm) |
| U-factor* | .20 |
| R-value** | 9.31 (1.64 W/m2) |
| Air infiltration | at 25 mph (40 kmp/h) .46 cfm/ft2 (8.40 m3/hr/m2) |
| Thermal break | Hot melt |
| Exterior Steel | .012″ (.3 mm) galv. |
| Exterior Surface | Ribbed, textured |
| Standard Springs | 10,000 cycles |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door uses a calculated door section R-value for our insulated doors.
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote