Model 596
The Thermacore® Sectional Door Model 596 is ideal for extra heavy-duty applications where both thermal efficiency and sound suppression are desirable. The 596 is constructed of 20-gauge galvanized steel with a flush, textured finish. The sectional steel door model 596 incorporates the Thermacore® steel-polyurethane-steel panel construction, which provides a thermal barrier to withstand harsh climates and demanding environmental requirements.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 36’2″ (11,024 mm) |
| Standard Max Height | 24’1″ (7,341 mm) |
| Panel thickness | 2″ (51 mm) |
| U-factor* | .10 |
| R-value** | 17.4 (3.06 W/m2) |
| Sound Transmission Class 26 | Ideal for applications that require sound control |
| Air infiltration | at 25 mph (40 kmp/h) .13 cfm/ft2 (2.37 m3/hr/m2) |
| Thermal break | PVC |
| Exterior Steel | 20-gauge galvanized |
| Exterior Surface | Flush, textured |
| Standard Springs | 10,000 cycles |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door uses a calculated door section R-value for our insulated doors.
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote
overhead door 596, overhead door model 596, thermacore 596, overhead door 592