Model 592
The Thermacore® Model 592 offers superior thermal efficiency for heavy-duty applications. It is an ideal choice for applications that demand the highest levels of thermal efficiency, air infiltration, and wind load resistance.
With a U-factor of .10 (R-value of 17.5) and one of the best overall air infiltration ratings in the industry, the Thermacore® Model 592 is one of the most thermally efficient door system in its class.
The Thermacore® product line features steel-polyurethane-steel panel construction which provides a thermal barrier that withstands extremely hot or cold climates and the most demanding environmental requirements.
The Model 592 has 2″ (51 mm) thick, extra heavy-duty sections that are available in standard sizes up to 40’2″ and 32’1″ (12,243 mm and 9,779 mm) to fit the broadest range of applications.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 40’2″ (12,243 mm) |
| Standard Max Height | 32’1″ (9,779 mm) |
| Panel thickness | 2″ (51 mm) |
| U-factor* | .10 |
| R-value** | 17.5 (3.09 W/m2) |
| Sound Transmission Class 20 | Ideal for applications that require sound control |
| Air infiltration | at 25 mph (40 kmp/h) .13 cfm/ft2 (2.37 m3/hr/m2) |
| Thermal break | PVC |
| Exterior Steel | .015″ (.38 mm) galv. |
| Exterior Surface | Ribbed, textured |
| Standard Springs | 10,000 cycles |
| Wind Load | Designs available for usage in high-wind conditions |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door uses a calculated door section R-value for our insulated doors.
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote