Model 591
When your project requires a sectional door with an exceptional degree of thermal efficiency, the Thermacore® Sectional Steel Door Model 591 is a proven performer. The Thermacore® steel-polyurethane-steel panel construction provides a thermal barrier that withstands extreme climatic conditions and the most demanding environmental requirements.
This 1 5/8” (41 mm) thick, heavy duty door fits a wide range of opening sizes and the spectrum of applications — making it the best-selling door system in the Thermacore® line and one of the most-specified insulated sectional doors in the industry. Boasting a U-factor of .13 (R-value-14.86) and one of the best air infiltration ratings, the Thermacore® 591 will meet or exceed almost any thermally efficient application requirement.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 35’2″ (10,719 mm) |
| Standard Max Height | 24’1″ (7,341 mm) |
| Panel thickness | 1 5/8″ (41 mm) |
| U-factor* | .13 |
| R-value** | 14.86 (2.63 W/m2) |
| Air infiltration | at 25 mph (40 kmp/h) .08 cfm/ft2 (1.46 m3/hr/m2) |
| Thermal break | PVC |
| Exterior Steel | .015″ (.38 mm) galv. |
| Exterior Surface | Ribbed, textured |
| Standard Springs | 10,000 cycles |
| Wind Load | Designs available for usage in high-wind conditions |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door uses a calculated door section R-value for our insulated doors.
Strong, Lightweight, Attractive and Durable.
Thermacore® 591 sectional steel doors feature roll-formed, hot-dipped galvanized steel exterior panels designed for exceptional strength and sound suppression capabilities. Wind load design available for usage in high-wind conditions. Two coats of baked-on, polyester paint on a ribbed, textured exterior surface provide a handsome finish that will last for years. Our industry-leading 10-year limited warranty against delamination means that we’ll stand behind the quality of our doors at the outset and for the long haul.
Superior Field Serviceability.
Thermacore® has a special internal construction which allows hinges to be placed anywhere along the panel’s length permitting customization on the job site – for fast and precise installation, repair or retrofit.
Built With the Best Technology in the Business.
This sectional steel door is manufactured using Overhead Door Corporation’s proprietary, computer-controlled fabrication process. This advanced technology ensures adherence to the industry’s strictest product tolerances and results in an exceptionally well-built door for outstanding thermal efficiency and long-lasting performance.
Many Options, Better Solutions.
The Thermacore® sectional steel door model 591 fits openings up to 35’2″ (10.7 m) wide and 24’1″ (7.3 m) high. A full line of electric operators ensures precise and trouble-free motor operation in a variety of mounting options (side, center or trolley). Available options include aluminum sash section, thermal glazing, pedestrian pass door, impact panel, and jamb weatherstripping. Optional high-usage components expand the versatility of the 591 to high-cycle conditions, with torsion springs in 25k, 50k, 75k or 100k cycles, a solid-steel shaft to reduce fatigue and deflection, and a heavy-duty 3″ (76 mm) steel track for added durability.
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote