Model 432
Sectional steel door model 432 offer a 2″ (51 mm) panel thickness, a nominal 24-gauge ribbed galvanized steel exterior, and a poly-bonded back cover. Polystyrene insulation provides an R-value of 7.35. A variety of options makes this door an economical solution for applications requiring a medium-duty insulated steel door.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20’2″ (6147 mm) |
| Standard Max Height | 16’1″ (4902 mm) |
| Nominal thickness | 2″ (51 mm) |
| Exterior steel | 26-gauge galvanized steel |
| Back cover | Poly-bonded laminate |
| Insulation | Expanded polystyrene |
| R-value | 7.35 (1.29 W/Msq) |
| Exterior surface | Ribbed |
| Wind Load Compliance | FBC approved wind load options available |
| End stiles | 16-gauge steel |
| Center stiles | 16-gauge steel |
| Standard mounting | Angle mount |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Weather Stripping | Standard on bottom |
| Operation | Manual pull rope or electric operator |
| Finish | White or Industrial Brown baked-on polyester |
| Lock | Interior mounted slide lock |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote