Model 426
Sectional steel door model 426 is ideal for heavy-duty applications requiring protection against the elements. These doors feature a 2″ (51 mm) panel thickness, 16-gauge steel intermediate and end stiles, ribbed steel exterior and 26-gauge steel back cover. Polystyrene insulation provides an R-value of 7.35. The Model 426 is a 24-gauge door available in sizes up to 28´2″ (8585 mm) in width and 24´1″ (7341 mm) in height and is offered in white or industrial brown. A multitude of options including reinforcing struts, movable center posts, and motor operation allow these insulated heavy-duty doors to be used in a variety of commercial and industrial environments.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 28’2″ (8585 mm) |
| Standard Max Height | 24’1″ (7341 mm) |
| Nominal thickness | 2″ (51 mm) |
| Insulation | Expanded polystyrene |
| R-value | 7.35 (1.29 W/Msq) |
| Exterior steel | 24-gauge galvanized steel |
| Exterior surface | Ribbed |
| End stiles | 16-gauge steel |
| Center stiles | 16-gauge steel |
| Interior color | White |
| Back cover | 26-gauge galvanized steel (poly-bonded laminate, high impact polystyrene (HIPS) backed optional) |
| Standard mounting | Angle mount |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Weather Stripping | Standard on bottom |
| Operation | Manual pull rope or electric operator |
| Finish | White or Industrial Brown baked-on polyester |
| Lock | Interior mounted slide lock |
| Wind Load | FBC approved wind load options available |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote