Model 424
Section Steel Door model 424 are designed for heavy-duty use in a variety of commercial and industrial applications. This door features a 2″ (51 mm) panel thickness, 16-gauge steel intermediate and end stiles, ribbed steel exterior and a white paint finish. The Model 424 is available in sizes up to 30´2″ (9195 mm) in width and 24´1″ (7341 mm) in height, and is also available in Industrial Brown. Numerous options including weather stripping, reinforced struts, movable center posts and motor operation allow these heavy-duty doors to meet nearly any project requirements.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 30’2″ (9195 mm) |
| Standard Max Height | 24’1″ (7341 mm) |
| Nominal thickness | 2″ (51 mm) |
| Exterior steel | 24-gauge galvanized steel |
| Exterior surface | Ribbed |
| End stiles | 16-gauge steel |
| Center stiles | 16-gauge steel |
| Standard mounting | Angle mount |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Weather Stripping | Flexible PVC bottom with retainer |
| Weather Stripping | Flexible PVC bottom with retainer |
| Operation | Manual pull rope and electric operator |
| Finish | White or Industrial Brown baked-on polyester |
| Lock | Interior mounted slide lock |
| Wind Load | FBC approved wind load options available |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote