Model 420
Sectional steel door model 420 is designed for heavy-duty use in a variety of commercial and industrial applications. The Model 420 door features a 2″ (51 mm) panel thickness, 16-gauge steel intermediate and end stiles, ribbed steel exterior and a white paint finish. This 20-gauge steel door is available in sizes up to 31´2″ (9500 mm) in width and 24´1″ (7341 mm) in height. Numerous options including weatherstripping, reinforced struts, movable center posts, and motor operation allow these heavy-duty doors to meet nearly any project requirements.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 31’2″ (9500 mm) |
| Standard Max Height | 24’1″ (7341 mm) |
| Nominal thickness | 2″ (51 mm) |
| Exterior steel | 20-gauge galvanized steel |
| Exterior surface | Ribbed |
| End stiles | 16-gauge steel |
| Center stiles | 16-gauge steel |
| Standard mounting | Angle mount |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Weather Stripping | Flexible PVC bottom with retainer |
| Operation | Manual pull rope or electric operator |
| Finish | White baked on-polyester |
| Lock | Interior mounted slide lock |
| Wind Load | FBC approved wind load options available |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote