Model 416
Sectional steel door model 416 is strong, durable and versatile. Designed for heavy-duty commercial and industrial applications, this door is available in 16-gauge galvanized steel, in sizes up to 32’2″ (9804 mm) width and 21’1″ (6426 mm) in height. Available with an array of options, the Model 416 can be easily customized to meet any project requirement where an extra heavy-duty door is required.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 32’2″ (9804 mm) |
| Standard Max Height | 21’1″ (6426 mm) |
| Exterior steel | 16-gauge galvanized steel |
| Exterior surface | Flush |
| Finish | White baked-on polyester |
| End stiles | 16-gauge steel |
| Wind Load | FBC approved wind load options available |
| Center stiles | 16-gauge steel |
| Standard mounting | Angle mount |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Weather Stripping | Flexible PVC bottom with retainer |
| Operation | Manual pull rope and electric operator |
| Lock | Interior mounted slide lock |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote
overhead door model 416