Model 625
The Model 625 rolling steel doors are an insulated, heavy-duty rolling service door that is an ideal choice for applications requiring a moderate level of thermal protection. Designed in sizes up to 30’4″ wide and 28’4″ high (9246 mm and 8636 mm), these doors are constructed with a CFC-free, foamed-in-place polyurethane insulation. Vinyl weatherstripping on the bottom bar, exterior curtain-side guide and hood baffle provides additional protection against air infiltration.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 30’4″ (9246 mm) |
| Standard Max Height | 28’4″ (8636 mm) |
| Curtain | 24 ga. galvanized steel front 24 ga. galvanized steel back |
| Insulation | Foamed-in-place, CFC-free polyurethane R-value 7.7 (1.35 W/m2) |
| Finish | Gray, tan, white or brown |
| Hood | 24 ga. galvanized steel |
| Sound Transmission Class rating | 21 |
| Wind load | 20 psf |
| Standard mounting | Face of wall |
| Operation | Chain hoist |
| Standard springs | 20,000 cycle |
| Weatherseals | Bottom, exterior curtain-side guide, interior hood baffle |
| Guides | Three structural steel angles PowderGuard® Weathered finish with black powder coat |
| Bottom bar | Primed steel with vinyl weatherseal |
| Lock | Padlockable chain keeper |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote