Model 790CW
When your project requires a door that can handle high wind load conditions, yet is attractive, versatile and economical, the Model 790CW rolling sheet door fits the job. This rolling sheet door is rated for a design pressure from 22/-22psf (for a 20’0” wide door) to 41/-41psf (for a 10’0” wide opening), and can be built up to 16’0” tall. This rolling sheet door is available in 12 standard colors.
Fabricated of high strength, 26-gauge galvanized steel curtain sections, 14-gauge universal guides, and steel bottom bar angle, the 790CW rolling sheet door is a strong and durable door. With quick-connect components, universal through-hole guide design, and unique curtain profile and stepped counterbalance rings that minimize nesting, this door is designed for fast installation, smooth operation and low maintenance, too.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20′ (6096 mm) |
| Standard Max Height | 16′ (4877 mm) |
| Curtain | 26-gauge, roll-formed galvanized steel sections interlocked and seamed to form full-door height with curtain wind locks |
| Curtain material | High strength steel |
| Curtain rub strips | Flexible webbing on both front edges |
| Counterbalance Assembly | 12″ (305 mm), steel stepped rings to minimize headroom and enhance door operation |
| Wind load | Integrated curtain wind locks and guide to withstand wind load to minimum design pressures of 22/-22 psf (107/-107 kgf/sq m) |
| Universal guides | 14-gauge, roll-formed galvanized steel with pre-punched through-hole design for mounting to concrete, masonry, steel or wood jambs |
| Headplate | 11-gauge steel |
| Bottom bar | Extruded aluminum reinforced with steel, roll-formed angles |
| Quick-connect bottom bar stops | 12-gauge galvanized steel |
| Bottom seal | Bulb-type, astragal seal |
| Guide rub strips | Polypropylene strips on both edges |
| Standard springs | 3 3/8″ (86 mm) torsion springs |
| Operation | Manual or non-handed reduced drive chain hoist (depending on door size) with quick-connect components |
| Lock | Interior bottom bar slide bolt set (left and right-handed) |
| Exterior/interior finish | Paint finish in choice of 14 standard colors: white, glossy white, silhouette gray, buckskin, desert tan, garnet red, walnut brown, polar blue, royal blue, teal, dark teal, forest green, bronze and matte black. |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote