Model 657
The integral frame / packaged counter door Model 657 combines an attractive finished appearance with the convenience of a factory-assembled unit. These non-rated doors feature a high-quality 16-gauge stainless steel frame, hood and fascia complemented by a 14-gauge stainless steel sill. Available to fit openings up to 12’5″ (3785 mm) wide and 6’5” (1956 mm) high, these rolling counter doors have a variety of applications including food service areas.
| Standard Max Width | 12’5″ (3785 mm) |
| Standard Max Height | 6’5″ (1956 mm) |
| Curtain | .04″ (1 mm) aluminum slats |
| Hood | Stainless steel |
| Integral frames | 16-gauge stainless steel |
| Sill | 14-gauge stainless steel |
| Mounting | Between jambs |
| Operation | Manual push up |
| Warranty | OEM limited |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote
integral frame rolling counter door