Model 436
WindStorm™ Commercial Sectional Model 436 is a insulated door featuring FBC and TDI certifications for static pressures and impact with a R-value of 7.64. Constructed of nominal 24-gauge steel and designed with 4” horizontal struts to enhance door strength.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20’2″ (7341 mm) |
| Standard Max Height | 16’1″ (7924 mm) |
| Section thickness | 2″ (51 mm) |
| Exterior steel | Nominal 24-gauge |
| Exterior surface | Ribbed |
| Struts | 4″ horizontal strut (doors over 10’2″ wide) |
| Interior color | White |
| Standard springs | 10,000 cycles |
| Standard track | 2″ (51 mm) |
| Joint profile | Tongue-and-groove |
| Wind Load | Certified to meet FBC and TDI wind load requirements |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote