Model 470
Insulated sectional steel door model 470 is solidly constructed for reliable performance, the insulated sectional steel-back door, is perfect for commercial and industrial applications. The 2” polystyrene insulation delivers superior U-factor of 0.23 (R-value of 9.83).
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20’0″ (6,096 mm) |
| Standard Max Height | 14’1″ (4,293 mm) |
| Panel Thickness | 2″ (51 mm) |
| U-Factor* | .23 |
| R-Value** | 9.83 |
| Exterior Steel | 26-gauge |
| Wind Load | FBC approved wind load options available. |
| Interior Steel | 29-gauge |
| Exterior Surface | Ribbed, woodgrain embossed |
| Insulation | Bonded Polystyrene |
| Standard springs | 10,000 cycles |
| Track | 2″ and 3″ track available in standard fit, high lift, full vertical, low headroom, and follow roof line options |
*U-factor values are independently tested and verified per ANSI/DASMA 105.
**Overhead Door™ Brand uses a calculated door section R-value for our insulated doors
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote