Model 521s
EverServe® Aluminum Glass Door model 521S is a sectional aluminum door appropriate for environments where maximum light infiltration and/or visual access is required. Designed to fit openings up to 20’2″ (6147 mm) wide and 18’1″ (5512 mm) high, the Model 521 features a wide, 2-11/16″ (68 mm) center stile, 3-3/4″ (95 mm) or 4-1/2″ (114 mm) bottom rail, based on door size.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 20’2″ (6147 mm) |
| Standard Max Height | 18’1″ (5512 mm) |
| Section thickness | 1 3/4″ (45 mm) |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Standard finish | 204R-1 clear anodized(painted white at no charge) |
| Center stile width | 2 11/16″ (68 mm) |
| End stile width | 3 5/16″ (84 mm) |
| Top rail width | 2 3/8″ (60 mm) or 3 3/4″ (95 mm) |
| Top intermediate rail width | 2 1/8″ (54 mm) |
| Bottom intermediate rail width | 1 19/32″ (40 mm) |
| Bottom rail width | 3 3/4″ (95 mm) or 4 1/2″ (114 mm) |
| Weatherseals | Bottom, flexible PVC |
| Track | 3″ (76.2 mm) |
| Control Panel | Electronic controller with micro-processor self-diagnostics. Digital readout, time delay self-close timer and non-resettable cycle counter. Enclosure is IP54 rated (NEMA 3 equivalent) |
| Mounting | Side mount, left or right, vertical only |
| Operation | Direct drive integrated gear/motor/brake assembly; Drive assembly and limit sensors are factory pre-assembled; Manual hand chain for power outage; Horsepower appropriate to door size/weight; 230V AC 3-phase motor (operating range 208-245V) |
| Hinges and fixtures | Galvanized steel |
| Rollers | Nylon (Standard) Steel (Windload) |
| Actuator | Single open/close/stop push button station incorporated into control panel |
| Accessories | Cable tension switches LH/RH Hand chain switch on motor Encoder plug and play 8-port junction box |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote
overhead door model 521, overhead door 521 series, overhead door 521s