Model 511
Aluminum Glass Door model 511 is designed in sizes up to 16’2″ (4928 mm) wide and 16’1″ high (4902 mm). Featuring a narrow center stile width of 21/32″ (17 mm), these doors are sleek, attractive and permit maximum visibility. An array of glazing choices, top and bottom rail widths, finishes and special options customizes the 511 to satisfy nearly any project requirement.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Standard Max Width | 16’2″ (4928 mm) |
| Standard Max Height | 16’1″ (4902 mm) |
| Panel thickness | 1 3/4″ (45 mm) |
| Material | 6063-T6 aluminum |
| Standard finish | 204R-1 clear anodized |
| Center stile width | 21/32″ (17 mm) |
| End stile width | 2 3/4″ (70 mm) |
| Top rail width | 2 3/8″ (60 mm)or 3 3/4″ (95 mm) |
| Top intermediate rail width | 3/4″ (19 mm) |
| Bottom intermediate rail width | 5/8″ (16 mm) |
| Bottom rail width | 2 3/8″ (60 mm) or 3 3/4″ (95 mm) or 4 1/2″ (114 mm) |
| Weatherseals | Bottom, flexible PVC |
| Standard springs | 10,000 cycle |
| Track | 2″ (51 mm) |
| Mounting | Angle |
| Operation | Manual pull rope |
| Hinges and fixtures | Galvanized steel |
| Lock | Galvanized, interior-mounted single unit |
72310 Quarry Trail Suite A Thousand Palms, CA 92276
Business Hours
Monday-Friday: 8:00 AM – 5:00 PM
Saturday-Sunday: Closed
CA Contractors License #949371
Quick Links
Commercial
Residential
Come Visit Us
“Overhead Door is a trademark and the Red Ribbon logo is a registered trademark of Overhead Door Corporation”.
Web Design and Digital Marketing by Lead Nurture Close Marketing
Get Started Today
Request A Quote